chov agama vousatá

chov agama vousatá a želvy

16. Hmyz

Chov krmného hmyzu

Chov švábů

Druhů švábů je několik - naše agamy mají rády šváby argentínské, výhoda je že tento druh švábů neleze po stěnách.

Šváb Argentýnský (Blaptica dubia)

1) Umístění švábů

Nejlépe plastová nádoba s víkem, v horní části vytvoříme větrání. Vyřízneme do víka otvor a zaslepíme přilepením po celém otvoru kusem husté síťky.
 
 plastový box na šváby plastový box na šváby víko
  
 Na dno bedýnky jako podklad vložím po celé délce papírové utěrky. Na ně vysypu rašelinu přes půl bedýnky a druhou půlku dosypu pilinami (používám citronové - pak bedýnka hezky voní). Jako úkryt mají samorost a proložky od vajec. Nesmí chybět miska s potravou a třeba pro vůni a efekt trochu sena.
 
plastový box na šváby šváb argentinský
 

2) Krmení švábů

K otázce krmení – švábi nejsou vůbec nároční a sežerou snad vše, co jim dáte. Nezapomínejte však na pestrost stravy – čím lépe a hodnotněji švábi vykrmíte, tím lepší potravu poté předkládáte svým agamám.

Potrava – pšeniční šrot, vločky, psí nebo kočičí granule, ovoce (dávám kus jablka), zelenina (mrkev). Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jim šmakují sušené krevetky pro vodní želvy.

krmení pro šváby

3) Rozmnožování švábů

otekaOsobně používám boxy s velikosti 65L 56 x 39 x 42cm, kde můžete chovat až 1000 švábů. Švábi preferují teplotu okolo 29°C a raději tmavší prostředí. S nižší teplotou se samozřejmě snižuje rychlost rozmnožování. Osobně vytápění řeším tak, že neprůhledný box mám na teráriu nad osvětlením. Chovná nádrž by se měla asi po půl roce vyčistit, jelikož může začít zapáchat. Avšak vypozorovala jsem, že při přemístění do nového prostředí se reprodukce snížila, proto dávám část starého substrátu do nového. Možná, že je to jen čistá náhoda, ale švábi se pak množí jako ve svém bývalém prostředí. Rozjetí kolonie potřebuje čas, proto ze začátku nezoufejte, že se švábi nemnoží. Švabí samice kladou malé ootéky, které se vyvíjí asi 2-6 týdnů (dle druhu a prostředí) a z nich se poté líhnou malí švábi.
 
 

Chov cvrčků

Druhů cvrčků je několik - naše agamy mají rády cvrčka banánového, výhoda je že tento druh cvrčka necvrká.
 

Cvrček banánový (Gryllus assimilis)


1) Umístění cvrčků

Stejně jako u švábů, nejlépe plastová nádoba s víkem, v horní části vytvoříme větrání. Vyřízneme do víka otvor a zaslepíme přilepením po celém otvoru kusem husté síťky.

bedýnka na cvrčky

Na dno bedýnky jako podklad vložím po celé délce papírové utěrky. Na ně vysypu piliny (používám citronové - pak bedýnka hezky voní). Jako úkryt mají proložky od vajec. Nesmí chybět miska s potravou a třeba pro vůni a efekt trochu sena. Dospělým cvrčkům vložíme do bedýnky navíc líheň. Líheň je květináček s hlínou, který pravidelně rosíme.

vybavení cvrček banánový   líheň cvrčků

2) Krmení cvrčků

Potrava – pšeniční šrot, vločky, psí nebo kočičí granule, ovoce (dávám kus jablka), zelenina (mrkev) + trochu čehokoliv zeleného. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že jim šmakují sušené krevetky pro vodní želvy a protože jsou kanibalové a rádi vyjídají vlastní vajíčka, krevetky doporučuji jako důležitý dopněk stravy.

krmení pro cvrčky

3) Rozmnožování cvrčků

Osobně používám boxy s velikosti 65L 56 x 39 x 42cm, kde můžete chovat až 2L cvrčků. Cvrčci mají rádi teplo. Osobně vytápění řeším tak, že plastový box mám na teráriu nad osvětlením. Bananový cvrček normálně necvrká, ale když vstoupí do dospělosti při námluvách cvrká. To je znamení, kdy počkám cca 7 dní a pravidelně rosím líheň v boxu s dospělými cvrčky.  Po týdnu líheň vložím do samostatného čistého a nachystaného plastového boxu. Děnně rosím líheň a cca za 7 - 14 dní se vylíhnou malí cvrčci. Box vypadá jak mraveniště. Vložím misku s krmením a čekám až dospějí. Mezitím zkrmím bednu s dospělci a vyčistím a nachystám box pro novou líheň.