Vhodná péče o chovaná zvířata je základní zdravotní prevencí, abychom eliminovali zdravotní problémy na minimum.

Onemocnění rozdělíme do těchto pěti oblastí:

trus agamy vousaté

 

 Trus správné konzistence - bílá část je močovina
 
1) poranění
2) infekční nemoci
3) parazité
4) fyziologické poruchy
5) nevhodná péče
 

PORANĚNÍ

Může k němu dojít při střetu s jiným jedincem, nejčastěji při obhajobě teritoria mezi samci, nebo při páření, souboji o potravu a podobně. Většinou se jedná o poranění kůže, paranění ocasu, jeho zlomení nebo amputace apod. Také poranění tlamy či zlomení čelisti patří k možným poraněním.
Některá z těchto zranění mají trvalé následky. Amputované prsty již pochopitelně nenarostou, ale pokud bychom místo neošetřili antiseptickým prostředkem, mohlo by dojít k zánětu, který by pokračoval nekrózou.
 
Ošetření:
proti infekci je vhodné potírat ránu 3x denně masti či naředěným roztokem Betadine nebo ATB mast Framykoin. Rány nezavazujeme a ani nepřelepujeme. Je lepší při větším zranění zvíře umístit do karanténního terária.
U agam je regenerace amputovaného ocasu velmi nedokonalá, spíše žádná. Většinou se poraněné místo jen zacelí, vyjímečně naroste malý regenerát ve tvaru malé bulky. S tím se musíte smířit, agamu to na životních projevech nijak nepoškodí.
 
Poranění kůže nebývá nijak významné, neboť je pevná.
 
Vážnější problém je zlomenina čelisti. Stává se celkem zřídka, například při násilném krmení, nebo šarvátce dospělých jedinců.
Musíte navštívit veterináře, který podle rentgenových snímků zvolí léčbu fixace kosti.
 

INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ

Hniloba tlamy a čelisti
Symptomy: dávivý hlen z dýchacích cest, který dráždí. Nedostatek vitamínů či poranění může způsobovat hnisání čelisti. Nános hustého hlenu, tečkované abcesy a rozpad tkáně na čelistech i v tlamě.
Terapie: čištění heřmánkovým roztokem, při zanícení natírat čelist léčebnou suspenzí, kterou navrhne veterinář. Dále podávat orálně multivitamín jako podporu léčby a hojení.

Kožní nekrózy
Symptomy: hnisavá ložiska na kůži, vyvoláváno poruchou látkové výměny či nedostatkem UVB záření.
Terapie: rozříznutí abcesu a vyčištění roztokem peroxidu vodíku, nanášet ATB mast. Zkontrolovat podmínky chovu, potravu, vitamíny a dostatek UVB záření.
 
Zápal plic
Symptomy: snížená aktivita, bublinky u nosních dírek, houbovitý hlen v tlamě, kýchání, trhavé otevírání a zavírání tlamy a chraplavý dech. Infekce je vyvolávána bakteriemi, které si hoví v teráriu s vyššími teplotami a bez poklesu noční teploty.
Terapie: podávání antibiotik či chemoterapeutik (sulfonamidy), ATB se používají různé a to dle původce onemocnění. Terapii stanovuje veterinář, jelikož ATB mohou mít nežádoucí účinky a je zde také riziko anafylaktického šoku. Opět dotace multivitamíny pro rychlejší léčbu, doba podávání ATB přibližně 7 dnů.

PARAZITÉ

Roztoči
Symptomy: šedobílý trus parazitů na kůži - převážně v okolí očí. Roztoči jsou viditelní jako malý živočichové (velikost špendlíkové hlavičky a černé zbarvení) pohybující se po ještěrovi. Živí se krví hostitele a napadají především místa s měkčí pokožkou pod šupinami.
Terapie: Frontline Spray. Aplikujeme spray a rozetřeme po kůži, vyvarujeme se očím. Jestliže zvíře získá roztoče ve svém teráriu, je nutno terárium vyčistit a použít můžeme opět Frontline a vymýt.
 
Klíšťata
Symptomy: klíšťata jsou organismy, které se zakusuji pevně do hostitele a sají z něj krev. Jsou to viditelní silně zploštělí členovci, přisávají se v místech s měkčí kůži – oblasti ramenního a kyčelního kloubu.
Terapie: klíšťata bychom neměli násilím odtrhávat, jelikož je zde riziko špatného vyndání a často zůstane kousací aparát v ráně. Můžeme opět použít Frontline a klíště otrávit, pro zběhlé je možné i ruční vytažení, ale musíme být opatrní.

FYZIOLOGICKÉ PORUCHY

Výhřez kloaky
Symptomy: patrné změny na kloace, výhřez sliznice. Příčinu nelze určit, vzácné, možno vyvoláno tvrdým trusem, který se snaží zvíře vypudit z těla ven.
Terapie: při včasném zjištění je možnost vmasírovat sliznici zpět pomocí vazelíny či dětského oleje, sliznice musí být očištěná. Při pozdním zjištění a zánět je nutno nasadit mast s obsahem ATB, denně nanášet a snažit se kloaku vmasírovat zpět. Dokud kloaka není zpět, zvíře nekrmíme. Zvíře umístíme do sterilního terária.
 
Výhřez hemipenisu
Symptomy: vyhřeznutý hemipenis, příčinu nelze určit, vzácné.
Terapie: vyhřeznutá část bývá značně poškozená, nelze ji obvykle vmasírovat zpět do tělního pouzdra. veterinář má možnost hemipenis zchladit a pokusit se jej vmasírovat zpět, častější je však amputace.
 
Problémy s kladením vajec
Symptomy: deformace břicha samičky, samice tlačí na prázdno, vysoká viditelnost vajec přes kůži. Příčiny nejasné, neklid a vyrušení při kladení je jednou z příčin.
Terapie: veterinář aplikuje do svalu vápník s hormonem oxytocinem, který vyvolává porodní stahy. Jestliže tento krok nepomáhá, musí být vejce vyjmuta chirurgicky, vejce, která samice nedokáže snést, umírají v těle a matka by po čase uhynula také na otravu.
 
Porucha centrálního nervového systému
jedinec překlápí jakoby hlavou na záda, aý případně přepadne. Zřejmě nevyléčitelné, poškození mozku je trvalé.
 
DNA
Vzniká kombinací nevyváženého (nadměrného) přísunu bílkovin, malého množství přijímané vody - dehydratace a případného podchlazení. Důsledkem je selhání ledvin. Kyselina močová se ukládá v různých částech těla, vznikají otoky kloubů i otok kolem páteře. Při těchto projevech je na záchranu zvířete již pozdě, potíže můžeme jen přechodně zmírnit zavodněním a aplikací vitamínu A.

NEVHODNÁ PÉČE

Jako nevhodnou péčí označujeme špatné podmínky chovu zvířat (přílišné sucho, přílišné vlhko, vysoká teplota, nízká teplota, přímý slunečný svit na sklo terárie, příliš malý prostor apod.) Vlivem těcto negativních faktorů je omezen růst zvířat, projevují se možné deformace, dochází k onemocnění, dokonce i k týrání zvířat.
 
Problémy se svlékáním kůže
Symptomy: obtíže při svlékání kůže, časté svlékání. Příčinou mohou být chyby v chovu, vnější parazité, nedostatek či přebytek vitamínů. Při nadměrném svlékání vzniká nebezpečí vyčerpání zvířete a příčinou může být nadměrné podávání vitamínů.
Terapie: zkontrolovat podmínky chovu, podávat více či méně vitamínů.
 
Otok očních víček
Symptomy: nateklá oční víčka, výtoky z očí. Nedostatek vitamínu A a nebo také záněty oči mohou způsobovat tyto otoky.
Terapie: Poskytnout dostatek UVB paprsků a vitamínů, zalepené oči denně 3x vyplachovat sterilní oční vodou (Opthalmo) a podávat kapky (Opthalmo Septonex), také možno dotovat zvíře Combinalem po dobu 2 týdnů.
 
Třesavky a křeče
Symptomy: ze začátku pouze nepatrné vibrace a chvění, po čase se chvějí končetiny a ocas pokaždé, když ještěra vyrušíme. Když se vezme zvíře do ruky, lze cítit vibrace jeho těla. S pokračujícím neléčením této poruchy zůstává již zvíře polehávat, nepřijímá potravu, nechá se obrátit na záda a nevrátí se zpátky. V takovém stádiu již nebývá možnost zvířeti pomoci.
Terapie: včasné a vysoké dávky vitamínu B, nutno stanovit dávky veterinářem a 3-5 dnů píchat injekce do svalů předních končetin. Při injekcích je možno ještě dotovat zvíře tabletami B-komplex.
 
Edamatózní otoky
Symptomy: otoky především končetin, často doprovází třesavku.
Terapie – stejně jako u třesavky, k tomu ještě zvýšená dotace vápníku (např. sépie), provádět nejméně 4 týdny.
 
Křivice (rachitis)
Symptomy: deformace páteře, končetin a ocasu a také poškození čelisti. Vyskytuje se především v době růstu. Je způsobena dlouhodobým nedostatkem vápníku a vitamínu D, nedostatek UVB a nepřiměřeně rychlý růst působený nadměrnou teplotou a stereotypní potravou.
Terapie: Pomáhá dotace multivitamínových preparátů s mineráliemi, nedoporučuje se aplikace velkého množství vitamínu D, jelikož hrozí předávkování. Zvýšit dotaci vápníku.
 
ZÁCPA
Projevy: Agama nekálela cca déle jak 10 dní (v případě dospělého jedince).
Příčiny: Dehydratace, nevhodné teploty v teráriu, nevhodná potrava...
Agamy nevylučují také v období hibernace (zimní odpočinek), v tomto případě je to v pořádku.
Důsledky: Apatie, nežravost, poškození vnitřních orgánů...
Prevence: Pravidelný pitný režim, vhodné teploty v teráriu, podávání vhodné potravy...
Postup: Agamě můžeme udělat zhruba na 10 minut koupel ve vlažné vodě, přitom ji jemně namasírovat bříško.
Pokud koupel nepomůže, můžeme agamě druhý den dát kapičku olivového oleje, který umožní hladší průchod trusu střevem.
Jako poslední možnost lze zvolit klystýr - pouze pro zkušenější chovatele.
 
PRŮJEM
Projevy: Vodnatý či kašovitý trus.
Příčiny: Parazité, nevhodná potrava, hypervitaminóza (předávkování, především vitamínem A)...
Průjem se může objevit také například po podání ovoce.
Důsledky: Nebezpečí spočívá především v tom, že v důsledku průjmu dochází k odvodnění agamy.
Postup: Dostatečně agamu zavodnit.
Jestliže průjem trvá více dní, je potřeba trus zanést k veterináři na rozbor.
 
KREV V TRUSU
Projevy: Trus obsahuje stopy krve, většinou tmavší červené barvy - až do hněda.
Červeně zabarvený trus však vždy nemusí značit krev. Některé druhy ovoce či zeleniny obsahují červené barvivo, taktéž například saračata v sobě mají tukové kapénky červené barvy, což se může následně projevit i v trusu agamy. Jestliže tedy objevíme trus s červeným zabarvením, je zapotřebí nejprve zvážit, zda se nemůže jednat pouze o následek podání nějaké potravy.
Příčiny: Nejčastější příčiny krve v trusu: vnitřní parazité, podrážděná sliznice, poranění okolí kloaky, infekce...
Postup: Trus je zapotřebí sledovat a jestliže se v něm objeví krev opakovaně, je potřeba jej zanést na rozbor. Další postup již stanoví veterinář.
 
Dědičné přenosy defektů
- deformované ocásky od příbuzných rodičů
 

PÉČE O PŘESTÁRLÁ ZVÍŘATA

Ikdyž nám agama vousatá může dělat potěšení řadu let, přijde čas a začne stárnout. Její chování se začne měnit, reflexy se stanou pomalejší, k tomu se může přidat i pomalejší pohyb. Někdy i částečná apatie k potravě.
Takové zvíře z chovu zcela určitě vyřadíme. Dáme ho do menšího terária a necháme jej poslední měsíce v klidu dožít.
 
nemocná agama vousatá
agama

Prodej mláďat

mláďata momentálně nejsou k dispozici

Blog / Novinky

Brožura k Agamě

 

 

Ke stažení jednoduché a zkrácené informace k chovu agamy vousaté

Agama vousatá předání chovateli

Často se mne ptáte jak máte převést mládě agamy vousaté domu.

1) doma nachystejte a vyhřejte terárium

2) v autě by měla být teplota min. 20 stupňů v zimě

3) všechna mláďata odemne ochází

- v plastové krabičce, vložené do termotašky a v zimě s výhřevným sáčkem

agama vousatá

Inzerce