Onemocnění rozdělíme do těchto pěti oblastí:
PORANĚNÍ
INFEKČNÍ ONEMOCNĚNÍ
Hniloba tlamy a čelisti
Symptomy: dávivý hlen z dýchacích cest, který dráždí. Nedostatek vitamínů či poranění může způsobovat hnisání čelisti. Nános hustého hlenu, tečkované abcesy a rozpad tkáně na čelistech i v tlamě.
Terapie: čištění heřmánkovým roztokem, při zanícení natírat čelist léčebnou suspenzí, kterou navrhne veterinář. Dále podávat orálně multivitamín jako podporu léčby a hojení.
Symptomy: hnisavá ložiska na kůži, vyvoláváno poruchou látkové výměny či nedostatkem UVB záření.
Terapie: rozříznutí abcesu a vyčištění roztokem peroxidu vodíku, nanášet ATB mast. Zkontrolovat podmínky chovu, potravu, vitamíny a dostatek UVB záření.
Symptomy: snížená aktivita, bublinky u nosních dírek, houbovitý hlen v tlamě, kýchání, trhavé otevírání a zavírání tlamy a chraplavý dech. Infekce je vyvolávána bakteriemi, které si hoví v teráriu s vyššími teplotami a bez poklesu noční teploty.
Terapie: podávání antibiotik či chemoterapeutik (sulfonamidy), ATB se používají různé a to dle původce onemocnění. Terapii stanovuje veterinář, jelikož ATB mohou mít nežádoucí účinky a je zde také riziko anafylaktického šoku. Opět dotace multivitamíny pro rychlejší léčbu, doba podávání ATB přibližně 7 dnů.
PARAZITÉ
Symptomy: šedobílý trus parazitů na kůži - převážně v okolí očí. Roztoči jsou viditelní jako malý živočichové (velikost špendlíkové hlavičky a černé zbarvení) pohybující se po ještěrovi. Živí se krví hostitele a napadají především místa s měkčí pokožkou pod šupinami.
Terapie: Frontline Spray. Aplikujeme spray a rozetřeme po kůži, vyvarujeme se očím. Jestliže zvíře získá roztoče ve svém teráriu, je nutno terárium vyčistit a použít můžeme opět Frontline a vymýt.
Symptomy: klíšťata jsou organismy, které se zakusuji pevně do hostitele a sají z něj krev. Jsou to viditelní silně zploštělí členovci, přisávají se v místech s měkčí kůži – oblasti ramenního a kyčelního kloubu.
Terapie: klíšťata bychom neměli násilím odtrhávat, jelikož je zde riziko špatného vyndání a často zůstane kousací aparát v ráně. Můžeme opět použít Frontline a klíště otrávit, pro zběhlé je možné i ruční vytažení, ale musíme být opatrní.
FYZIOLOGICKÉ PORUCHY
Symptomy: patrné změny na kloace, výhřez sliznice. Příčinu nelze určit, vzácné, možno vyvoláno tvrdým trusem, který se snaží zvíře vypudit z těla ven.
Terapie: při včasném zjištění je možnost vmasírovat sliznici zpět pomocí vazelíny či dětského oleje, sliznice musí být očištěná. Při pozdním zjištění a zánět je nutno nasadit mast s obsahem ATB, denně nanášet a snažit se kloaku vmasírovat zpět. Dokud kloaka není zpět, zvíře nekrmíme. Zvíře umístíme do sterilního terária.
Symptomy: vyhřeznutý hemipenis, příčinu nelze určit, vzácné.
Terapie: vyhřeznutá část bývá značně poškozená, nelze ji obvykle vmasírovat zpět do tělního pouzdra. veterinář má možnost hemipenis zchladit a pokusit se jej vmasírovat zpět, častější je však amputace.
Symptomy: deformace břicha samičky, samice tlačí na prázdno, vysoká viditelnost vajec přes kůži. Příčiny nejasné, neklid a vyrušení při kladení je jednou z příčin.
Terapie: veterinář aplikuje do svalu vápník s hormonem oxytocinem, který vyvolává porodní stahy. Jestliže tento krok nepomáhá, musí být vejce vyjmuta chirurgicky, vejce, která samice nedokáže snést, umírají v těle a matka by po čase uhynula také na otravu.
jedinec překlápí jakoby hlavou na záda, aý případně přepadne. Zřejmě nevyléčitelné, poškození mozku je trvalé.
Vzniká kombinací nevyváženého (nadměrného) přísunu bílkovin, malého množství přijímané vody - dehydratace a případného podchlazení. Důsledkem je selhání ledvin. Kyselina močová se ukládá v různých částech těla, vznikají otoky kloubů i otok kolem páteře. Při těchto projevech je na záchranu zvířete již pozdě, potíže můžeme jen přechodně zmírnit zavodněním a aplikací vitamínu A.
NEVHODNÁ PÉČE
Symptomy: obtíže při svlékání kůže, časté svlékání. Příčinou mohou být chyby v chovu, vnější parazité, nedostatek či přebytek vitamínů. Při nadměrném svlékání vzniká nebezpečí vyčerpání zvířete a příčinou může být nadměrné podávání vitamínů.
Terapie: zkontrolovat podmínky chovu, podávat více či méně vitamínů.
Symptomy: nateklá oční víčka, výtoky z očí. Nedostatek vitamínu A a nebo také záněty oči mohou způsobovat tyto otoky.
Terapie: Poskytnout dostatek UVB paprsků a vitamínů, zalepené oči denně 3x vyplachovat sterilní oční vodou (Opthalmo) a podávat kapky (Opthalmo Septonex), také možno dotovat zvíře Combinalem po dobu 2 týdnů.
Symptomy: ze začátku pouze nepatrné vibrace a chvění, po čase se chvějí končetiny a ocas pokaždé, když ještěra vyrušíme. Když se vezme zvíře do ruky, lze cítit vibrace jeho těla. S pokračujícím neléčením této poruchy zůstává již zvíře polehávat, nepřijímá potravu, nechá se obrátit na záda a nevrátí se zpátky. V takovém stádiu již nebývá možnost zvířeti pomoci.
Terapie: včasné a vysoké dávky vitamínu B, nutno stanovit dávky veterinářem a 3-5 dnů píchat injekce do svalů předních končetin. Při injekcích je možno ještě dotovat zvíře tabletami B-komplex.
Symptomy: otoky především končetin, často doprovází třesavku.
Terapie – stejně jako u třesavky, k tomu ještě zvýšená dotace vápníku (např. sépie), provádět nejméně 4 týdny.
Symptomy: deformace páteře, končetin a ocasu a také poškození čelisti. Vyskytuje se především v době růstu. Je způsobena dlouhodobým nedostatkem vápníku a vitamínu D, nedostatek UVB a nepřiměřeně rychlý růst působený nadměrnou teplotou a stereotypní potravou.
Terapie: Pomáhá dotace multivitamínových preparátů s mineráliemi, nedoporučuje se aplikace velkého množství vitamínu D, jelikož hrozí předávkování. Zvýšit dotaci vápníku.
- deformované ocásky od příbuzných rodičů
PÉČE O PŘESTÁRLÁ ZVÍŘATA
