CO JE TO ZIMOVÁNÍ?

 • Zimování, neboli hibernace, pro agamu představuje způsob, jakým v chladných zimních měsících přečkává nepříznivé podmínky pro život.
 • Tyto podmínky představují nedostatek hmyzu, rostlin a tepla.
 • Proces hibernace je pozvolný - samotné hibernaci předchází určitá příprava; ukončení zahrnuje rovněž postupné probouzení k aktivitě.
 • Organizmus hibernující agamy je v útlumu - metabolismus je maximálně zpomalen.
 • Agama v klidu odpočívá v chladném místě v teráriu, většinu času se zavřenýma očima.
 
V rámci hibernace agama nepřijímá potravu - k úspěšnému trávení potravy agama potřebuje teplo, jehož je v zimním období nedostatek. Vodu agama může získávat prostřednictvím ranní/večerní rosy. V zajetí může chodit pít i do misky. Jestliže je agama zahrabaná pod zemí, získává potřebnou vláhu skrze vlhkou půdu.
 
V období hibernace se agamě "nastartuje" nový reprodukční cyklus - dochází k produkci a uvolňování hormonů. Některé agamy chované v zajetí k úspěšnému množení zimování nepotřebují, jiné však ano. Proces zimování je pro agamu přirozený, proto často zimují i agamy v zajetí - i bez podnětu jako je postupné snižování teplot (agama může reagovat například na zkracující se dny). Agamy si zkrátka řeknou, že je čas udělat si odpočinek - což jim jen prospěje.
 
zimování

JAK AGAMU NA ZIMOVÁNÍ PŘIPRAVIT?

Následné informace se vztahují jak k agamě, která se chystá zimovat samovolně - tj. vyhledává chladná místa a odpočívá, tak pro agamy, kterým chceme podmínky k zimování vytvořit uměle. Zimujeme pouze dospělé agamy - zhruba od jednoho roku života. Agama musí být ve výborné kondici, 100% zdravá.
 

1. Příprava

 • Před zahájením zimování musí být agama řádně vyprázděná (nestrávená potrava ve střevech by mohla způsobit zdravotní komplikace). K tomu ji můžeme pomoci koupelí ve vlažné vodě.
 • Během zahajování hibernace z terária odstraníme veškerý nesežraný hmyz.
 • Příprava by měla probíhat minimálně 2 týdny, může probíhat 3 týdny - měsíc. Doporučuji začít během listopadu. V rámci přípravy postupně zkracujeme délku svícení zdrojem osvětlení terária, a to z 12 hodin denně zhruba na 8 hodin. Zkracovat můžeme například po půl hodině. Postupně také snižujeme teplotu v teráriu - na pokojovou teplotu (20-25°C). Noční poklesy teplot jsou vhodné pod 20°C (i k 15°C).
 

2. Zimování

 • Během samotného zimování agama odpočívá, pospává. Sem tam se může projít po teráriu, napít se či sežrat kousek rostlinné potravy. Živočišnou složku v tomto období nepodáváme.
 • Agamu necháváme v klidu, nerušíme ji, pouze jednou za čas zkontrolujeme - zda neubývá na váze. Pokud by docházelo k vetším úbytkům, zimování pozvolna ukončíme.
 • Průměrná délka zimování se uvádí 8-12 týdnů. Může však trvat déle, případně být ukončeno dříve (nejdříve cca po měsíci).
 

3. Probouzení

 • Stejně jako jsme v rámci přípravy postupně zkracovali interval svícení zdrojem osvětlení a snižovali teplotu, tento proces nyní děláme přesně opačně - délku svícení prodlužujeme a teplotu postupně zvyšujeme.
 • Jakmile začne být agama aktivní, nabídneme ji dostatek živočišné potravy.
agama

Prodej mláďat

Hledáme domov pro mláďata agamy vousaté vylíhnuté v červenci 2023. 
V případě zájmu volejte +420 739 220 845 Andrea Kapsová
Cena 1500,-Kč za jednoho mládě včetně termotašky a výhřevného sáčku.
 
Otec Luis - orange klasik x Matka Sunny - orange leatherbak
mláďata - orange klasik - Samuel, Silvinka, Stelinka
mládě - klasik zatím nevybarvené - Sebastian
 
Všechna mláďata od nás ochází bezpečně v plastové krabičce, vložené do termotašky a s výhřevným sáčkem.
Včetně vytištěných jednoduchých rad k chovu.
Více
 

Blog / Novinky

Brožura k Agamě

 

 

Ke stažení jednoduché a zkrácené informace k chovu agamy vousaté

Agama vousatá předání chovateli

Často se mne ptáte jak máte převést mládě agamy vousaté domu.

1) doma nachystejte a vyhřejte terárium

2) v autě by měla být teplota min. 20 stupňů v zimě

3) všechna mláďata odemne ochází

- v plastové krabičce, vložené do termotašky a v zimě s výhřevným sáčkem

agama vousatá

Inzerce